A gabonatermesztés sikere a hatékony gyomszabályozáson is múlik

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei új fejezetet nyitottak a szántóföldi gyomszabályozásban. A megváltozott körülményekhez alkalmazkodva felértékelődött az őszi gyomirtás jelentősége, azonban a tavaszi időszak továbbra is kulcsfontosságú maradt a kalászosok gyomirtása esetében is.
Ebben a korai időszakban még hatékonyan tudjuk a kártételi küszöb alá szorítani a gyomnövények jelenlétét. A megkésett kezelés nagy veszélyeket rejt magában, hiszen a gyomok intenzív növekedésnek indulnak, versengve a kultúrnövénnyel a korlátozott víz- és tápanyagkészletekért. A sikeres tavaszi állománykezelés ezért megköveteli a megfelelő készítményválasztást és az optimális időzítést, amelyhez a Sekator OD széles spektruma és rugalmas felhasználhatósága kiváló lehetőséget biztosít az őszi kalászosokban.
A készítmény hatékonyságának alapját a két, egymást kiegészítő hatóanyag kiegyensúlyozott aránya, és a benne található széfener adja. A széles spektrumot a 25 g/l jodoszulfuron és 100 g/l amidoszulfuron biztosítja, míg a 250 g/l mefenpir-dietil antidótum garantálja a szelektivitást. A Sekator OD olajos diszperzió formulációval rendelkezik és a Bayer termékekre jellemző speciális vivőanyag-rendszert alkalmaz, amely biztosítja a hatóanyagok egyenletes eloszlását a permetlében, valamint javítja a növényi felületen való megtapadást és felszívódást. Ez a formulázási technológia nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a hatóanyagok maximális hatékonysággal jussanak el a célszervezetekhez, még kedvezőtlenebb időjárási körülmények között is.
A gyomnövények a hatóanyagokat elsősorban levélzetükön keresztül veszik fel, de megfelelő talajnedvesség esetén talajon keresztüli hatással is számolhatunk, ami különösen előnyös lehet kiritkult állományokban vagy elhúzódó gyomkelés esetén. A szisztemikus hatásmechanizmusnak köszönhetően a hatóanyagok a növény szállítószövet-rendszerén keresztül eljutnak minden merisztéma szövethez, így a gyökerekbe is. A kezelést követően először a gyomok növekedése áll le, majd jellegzetes elszíneződés után fokozatosan elpusztulnak. A teljes hatás kifejtéséhez jellemzően 4-6 hét szükséges, ugyanakkor a gyomkártétel már a kezelést követő napokban megszűnik, mivel a növekedésgátlás azonnal jelentkezik. A készítmény nagy előnye többek között, hogy már 5°C-os hőmérsékleten is teljes hatékonysággal működik, ami a kora tavaszi felhasználás során jelentős előnyt jelent. A hatás megbízhatóságát tovább növeli, hogy sem a kezelés előtti, sem az azt követő lehűlések nem befolyásolják számottevően a végső eredményességet, és a kezelés után egy órával lehulló csapadék már gyakorlatilag nem csökkenti a készítmény hatékonyságát.
A Sekator OD kiemelkedő hatékonyságot mutat a kalászosokban előforduló problémás kétszikű gyomfajok széles köre ellen. A termék fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítottak a gyakorlati alkalmazhatóságra, amit jól mutat az alacsony, 0,15 l/ha-os dózis is. A hatékony védekezés kulcsa azonban a megfelelő időzítés és technológia megválasztása. A magról kelő kétszikű gyomnövények esetében a 2-4 leveles állapot biztosítja a legjobb hatékonyságot, míg a ragadós galaj az 1-3 levélörvös fenológiai stádiumban bizonyul legérzékenyebbnek a készítményre. A mezei acat ellen akkor érhetjük el a legjobb eredményt, ha annak tőlevélrózsás állapotában végezzük el a kezelést. Túlfejlett vagy erősen viaszos levelű gyomok jelenléte esetén hatásfokozóként 1 l/ha Mero adjuváns használata javasolt a permetléhez. A készítmény utóvetemény szempontjából is biztonságos, hiszen megfelelő feltételek mellett - 120 nap és legalább 100 mm csapadék - érzékeny kultúrák is vethetők a területen, forgatásos művelés alkalmazásával.