Hírek

Már megint a fránya monília…

Eddig ez az év sem tűnik túl biztatónak, a tavasz hamarabb köszöntött be, még az előző évhez képest is. A korai kajszik sok helyen már február közepén pirosbimbós állapotban voltak és a hónap végére be is nyíltak. A ködös, csapadékos időjárás ismét kedvezett a moníliának, szükséges volt az intenzív védekezés. 

tovább

Sokszínű arzenállal a repce károsítói ellen

Miközben az elmúlt években egyre kevesebb hatóanyag és főképpen hatásmechanizmus áll rendelkezésünkre a repcetábláink kártevői ellen folytatott küzdelmünk során Európában, addig a Bayer új hatóanyagot tudott a szolgálatunkba állítani a tavalyi év folyamán. Ezen felül a gazdálkodók által már jól ismert hatóanyagot is a portfóliójában tudhat, ezzel is segítve a tökéletesebb tavaszi védelmet.

tovább

Korai ébredés az almásokban is

2024 év eleje ismét bebizonyította, nem számít, hogy mit mutat a naptár. Lehetett még fokozni az elmúlt éveket is, már február közepén beindult a természet, ezzel együtt a munkákat is fel kellett gyorsítani a gyümölcsösökben. Jó eséllyel meg lesz még ennek a korai tavasznak a böjtje, de ilyenkor még lehetünk optimisták. A komoly és hosszan tartó fagyok újbóli elmaradása előrevetíti a károsítók sikeres áttelelését, fel kell készülni az intenzív védekezésre.

tovább

Készüljön fel előre a kalászos gombabetegségek elleni védelemre!

Sok szempontból rendhagyó év volt a 2023-as. Az elmúlt évek aszályos időjárása után a tavalyi tavasz bővelkedett csapadékban, azonban a kedvező időjárásnak, illetve az azt megelőző enyhe télnek köszönhetően rég látott fertőzési nyomás alakult ki a kalászos kultúrákban. Kora tavasszal megjelent az állományokban a lisztharmat, szeptória, árpában szintén a lisztharmat és árpa törperozsda mellett a különféle levélfoltosságok. Legnagyobb kihívást azonban a sárgarozsda járványos mértékű felszaporodása okozta.

tovább

Fix pont a kukorica optimális gyomirtási technológiájában

A kukorica-gyomirtás sikeressége legtöbbször nem a gyomirtó szer hatékonyságán múlik, hanem az időzítésen. Fontos, hogy a kukorica jó kondícióban és a megfelelő fenológiai állapotban legyen, a gyomnövények pedig minél érzékenyebb stádiumukban találkozzanak a gyomirtó szerrel. Az időjárási (hőmérséklet, csapadék, szél) és a környezeti (talajállapot, talajnedvesség, talajfelszín, stb.) feltételek is meg kell feleljenek számos követelménynek, ahhoz, hogy a gyomirtó hatás minél jobb legyen.

tovább

Mire figyeljünk a tavaszi kalászos gyomirtásnál?

2023. év ősze az ország nagyobb területén az átlagosnál több csapadékot hozott. A Dunántúl egyes területein 30%-kal több hullott az elmúlt évekhez képest, és mindössze az alföldi régió kisebb régióiban esett a sokévi átlaggal megegyező csapadék (forrás: www.met.hu). Ez az időjárás megnehezítette az őszi szántóföldi munkákat, sok helyen a tervezettnél kevesebb őszi búza vagy őszi árpa került elvetésre, és az őszi gyomirtások egy része is kényszerűen a tavaszra tolódott.

tovább

Így készüljünk a tavaszra repcében!

Az időjárás, a repce fejlődése és a károsítók megjelenése még hozhat olyan helyzetet, amelyben csak akkor van esély a repce hatékony védelmére, ha a védekezés eszközeit idejében és megfelelően előkészítették. A jól tervezett növényvédelmi technológiával megteremthető a termesztés jövedelmezőségének alapja. A Bayer megújult repcevédelmi technológiájával felkészülhet a tavaszi védelemre.  

tovább

Talajfertőtlenítés hatékonyan és gazdaságosan

A szántóföldi növénytermesztésben a nikotinoid hatóanyag-csoport képviselőinek elmaradása (visszavonásuk óta) nemcsak technológiai hiányt okoz, de például a rovarölő csávázás lehetőségeinek beszűkülésével a csírakárosító talajlakó kártevők előretörése is évről-évre egyre inkább érzékelhető. Ezt valamelyest ellensúlyozza, hogy a piretroid hatóanyag-csoport egyes képviselői sorkezelés (olykor csávázás) céljára felhasználhatóak maradtak, és használatuk terjed, még úgy is, hogy a sorkezelés valamelyest komplexebb munkafolyamat és több technikai hátteret is igényel.

tovább

Sivanto Energy - 2024-től kalászosok, kukorica és szőlő védelmére is!

2023-ban új rovarölő szerként érkezett a repce védelmére a Sivanto Energy. Örömmel tájékoztatjuk, hogy a készítmény felhasználási területe bővült: a 2024-es szezonban már őszi és tavaszi búza, őszi és tavaszi árpa, valamint kukorica és csemegekukorica védelmére is felhasználható. Jelentős szántóföldi kultúráink mellett a készítmény okirata bor- és csemegeszőlővel, valamint kiskultúrás felhasználással* is bővült, így köles, cirok, tavaszi és őszi zab kártevők elleni védelmére is bevethető. 

tovább

Állományvédelem a kalászos kultúrákban - az idei év tanulságai fejlesztői szemmel

2023 kihívásokkal teli év volt a mezőgazdaságban és nem volt ez alól kivétel az őszi búza és árpa sem. 2022 őszén a sok éves, átlagos vetésterülethez képest 10-15%-kal nagyobb területen került elvetésre a két kultúra. És bizony, sok tanulsággal szolgált ez a két növény azt illetően, hogy minden gazdálkodási év más és más megközelítést kíván meg, mind termelői, mind növényvédőszer-gyártói oldalról. Kísérleteink beállítása során igyekeztünk a folyamatosan változó igényeknek megfelelni, és olyan megoldásokat találni, amelyek nem csak gazdasági előnyöket, hanem termésbiztonságot is nyújtanak a termelőink számára. 

tovább
További hírek