Rovarvédelem kalászos kultúrákban

A különböző rovarok elleni védekezés kihívásaival a kalászos kultúrákban is egyre többen szembesülnek évről évre.

Az egysíkúan alkalmazott hatóanyagok alkalmazása, az időjárás változás következtében kialakult nagyobb fertőzési nyomások, eltérő gradációs időszakok, illetve a rovarok folyamatos jelenléte és a piretroid hatóanyagok alkalmazása és kivonása ezen kultúrákban elgondolkodtatják a szakembereket, hogy hogyan lehetne másképp csinálni? Mit tudunk tenni? Hogyan kezelhetnénk egy olyan szituációt, ahol számos tényező befolyásolja a sikerességét a védekezésnek és a termelésnek.

A korábbi gyakorlat szerint kalászos kultúrákban ritkán volt szükség egynél vagy kettőnél több rovarölőszeres kezelésre és ez nem volt olyan régen. Viszonylag könnyen lehetett az időzítéseket, permetezési ütemezéseket meghatározni, valamint ténylegesen el lehetett különíteni a fenológiák szerinti kezeléseket és a különböző tankkombinációkkal hatékonyan lehetett tervezni a költségeket is. Ez az, ami mára teljesen megváltozott. Ott kell lenni a területen és semmi garancia nincsen arra, hogy 1-2 védekezéssel megoldjuk az adott szezon növényvédelmi kérdéseit. Ahogy a környezetünk alkalmazkodik a változó körülményekhez, nekünk is meg kell találni az utat a sikerességhez.

Levéltetvek elleni védekezés

Ezen kártevők ellen a leghektikusabb a védekezés ütemezése. Ha az időjárási feltételek kedvezően alakulnak, a levéltetvek az egész szezonban jelen lehetnek a területeken. Kontrollálásukra lehetőségünk van ősszel a vetésidő optimális időzítésével, illetve, ha a helyzet megkívánja, akkor kémiai védekezéssel. Az őszi időszakban nem a szívogatásuk jelenti a kártételt, hanem a vírusterjesztő képességük, melynek súlyos következményei lehetnek. 

A tavaszi időszakban a legérzékenyebb pontokon támadnak, a zászlóslevelet és a kalászt megszívogatva egyértelmű terméskiesést eredményezve.  Az egyedszám a meleg időben hirtelen tud megemelkedni és a kalász megfelelő permetezése is kihívások elé állítja a termelőt. Amennyiben a levéltetvek betelepülésének és felszaporodásának kedvezőek a körülmények, úgy a védekezést már az egyedek észlelésénél érdemes elvégezni, amikor még alacsony egyedszámmal vannak jelen a kalászos táblákon.

Gabonapoloskák elleni védekezés

Az idei szezonban szerencsére megérkezett a tavaszi időszakban a csapadék, ami nem feltétlen kedvez a poloskák megjelenésének. Érési táplálkozásukkal komoly károkat tudnak okozni, a szívogatásukkal késleltetik a szárbaindulást, és már alacsony egyedszám mellett is komoly minőségromboló tényezők (terülés, sikértartalom) csökkentik a terméshozamot.

Vetésfehérítő-bogár elleni védekezés

A kártételt a vetésfehérítő lárváinak hámozgatása okozza, mellyel csökkentik a levelek zöldfelületét és negatív hatással vannak a növények fotoszintézisére. A lárvák kifejlődése a környezeti körülményektől függően 2-3 hét. A megfelelő időzítéssel könnyen lehet védekezni ellenük, viszont az elmúlt évek tapasztalatai alapján itt is megfigyelték a lárvák elhúzódó megjelenését a táblákon, így elfordulhat bizonyos években, hogy a megszokotthoz képest több kezelésre van szükség.

Hatóanyagok rotációja

A gyakorlatban évek óta a „megszokott” termékeket alkalmazzuk, elsődlegesen piretroidokat, mivel a hektárköltségeik jól illeszkednek a jelenleg hullámzóan alakuló felvásárlási árak és költségek alakulásába. 

Regionálisan észrevehető, hogy kezdenek jelentkezni a hatóanyagok elleni rezisztencia gondok a kártevőknél, legyen szó vetésfehérítőről vagy levéltetűről. Így, ahol tapasztalható bizonyos mértékű ellenállóság a hatóanyagokkal szemben, fontos megtörni más típusú készítményekkel a kezeléseket. A Sivanto Energyben lévő flupiradifuron és deltametrin együttesen hat a károsítókkal szemben. A két hatóanyag különböző módokon avatkozik be a rovarok életfolyamatainak működésébe. Ezáltal kiküszöbölve a rezisztencia kialakulásának feltételeit. 

Hatékonysága levéltetvekkel szemben kiemelkedő, de bizonyított más kártevők elleni hatékonysága is. Károsítótól függően 0,5-0,75 l/ha dózisban alkalmazható. Kiemelendő, hogy a levéltetvek esetén a betelepedés kezdetén kell a védekezést elkezdeni, hogy meg tudjuk akadályozni a populáció felszaporodását a zászlóslevél fejlődésének időszakában.

Keverhetőség

Más gombaölőkkel, gyomirtó szerekkel és rovarölőkkel kombinálható. EC formulációjú gombaölők esetén nem szükséges a tankkeverékhez további nedvesítő hozzáadása. A permetlé pH szintjét javasolt enyhén savas, illetve semleges szinten tartani. Bór tartalmú lombtrágyával nem ajánlott az alkalmazása.

További információ >>