Általános ismertető
Bevezető:
Stabil szár, nincs korai megdőlés
Optimális N-kihasználás
Egységes, szilárd állomány
Nagyobb termés, jobb minőség
Általános ismertető:
Növekedésszabályozó készítmény kalászosokban.
Engedélyokirat száma: 02.5/11622-1/2010. MgSzHK
Összetétel
Hatóanyag:
480 g/l etefon (40 m/m %)
Formuláció:
vízoldható koncentrátum (SL)
Hatásmód
A készítmény hatóanyaga, az etefon a növénybe jutva pH4 fölött etilénre, sósavra és foszforsavra bomlik. A felszabaduló etilén a növekedési hormonok, mindenekelőtt az auxinok és gibberellinek szintézisét gátolva növekedéslassulást idéz elő.
Kijuttatási technológia
Földi kijuttatás:
A permetezéshez olyan szórófejet és nyomást kell választani, hogy a permetlé jól befedje a gabonafélék leveleit.
Légi kijuttatás:
Nem engedélyezett.
Kereskedelmi adatok
Kiszerelés: 5 l, 200 l
Forgalmazási kategória: II.
Eltarthatóság: 3 év
Veszélyességi besorolás
Vízi szervezetekre való veszélyesség:
közepesen veszélyes
Méhveszélyesség:
nem jelölésköteles
Tűzveszélyességi besorolás:
nem jelölésköteles
Fizikai veszély:
fémekre korrozív hatású anyag
H290 Fémekre korrozív hatású lehet.
H318 Súlyos szemkárosodást okoz.
H411 Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz.
P234 Az eredeti edényben tartandó.
P280 Védőkesztyű/védőruha/szemvédő/arcvédő használata kötelező.
P305+P351+P338 SZEMBE KERÜLÉS esetén: Több percig tartó óvatos öblítés vízzel. Adott esetben a kontaktlencsék eltávolítása, ha könnyen megoldható. Az öblítés folytatása.
P310 Azonnal forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ/orvoshoz.
P391 A kiömlött anyagot össze kell gyűjteni
P501 A tartalom/edény elhelyezése hulladékként: veszélyes hulladéklerakóba szállítás szükséges.
EUH401 Az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének elkerülése érdekében be kell tartani a használati utasítás előírásait.
SP1 A növényvédő szerrel vagy annak csomagolóeszközével ne szennyezze a vizeket! (A berendezést vagy annak részeit ne tisztítsa felszíni vizek közelében! Kerülje a gazdaságban vagy az utakon lévő vízelvezetőkön keresztül való szennyeződést!)
SPe3 A vízi szervezetek védelme érdekében a felszíni vizektől 5 m távolságban tartson meg egy kezeletlen biztonsági övezetet!
Egyéb környezetvédelmi előírások:
Az ivóvízbázisok belső védőterületén felhasználni tilos, külső védőterületen és a hidrogeológiai védőövezeten belül külön engedélyezéstől függően használható.
Géptisztítás
Ha csak Cerone volt a permetezőgépben elegendő egy alapos tiszta vizes mosás a szokásos eljárás szerint: tartály, szűrők, szivattyú, szóró keret és szórófejek tisztítása és kétszeri öblítése. Az öblítéshez szükséges víz mennyisége: először a tartály térfogat minimum 1/5-öd része, másodszor a tartály térfogat minimum 1/20-ad része.
Ha tankkeverék volt a gépben, a kombinációs partner előírásait is figyelembe kell venni.
Javasolt technológiák
A Cerone hatására alacsonyabb és vastagabb lesz a gabona szára, ami jelentősen csökkenti a megdőlés mértékét, vagy teljesen megakadályozza a dőlést, és ezáltal a termésveszteséget. Az etilén másik hatása, hogy optimális körülmények között kijuttatva növeli a terméselemeket, és a betakarítható termést. Az etilén ugyanakkor stresszhormon, ami kedvezőtlen körülmények között, túladagolva vagy túl későn kijuttatva akár terméscsökkenést is okozhat, ezért fokozottan ügyelni kell a megfelelő használatra.
Őszi búzában a készítmény 0,5-1,0 l/ha közötti dózisban, 2 nóduszos állapot (BBCH 32) és levélhüvely felnyílása (BBCH 47) stádiumok között alkalmazható. Az optimális időszak a kezelésre a zászlóslevél megjelenése (BBCH 37) és a zászlóslevél nyelvecskéjének megjelenése (BBCH 45) között van. A kezelés termésnövelő hatása jó N ellátottság, nem túl késői vetés, nagy növénysűrűség és több csapadék esetén nagyobb. Ilyen körülmények között a megengedett határokon belül a magasabb dózisokat érdemes használni. Kevésbé intenzív jellemzők esetén az alacsonyabb dózisok javasoltak; kifejezetten aszályos időszakban, vagy gyenge tápanyag-ellátottságnál azonban a kezelést inkább el kell hagyni, mert az őszi búza ilyenkor negatívan reagálhat a stresszhormon megjelenésére.
Őszi árpában a készítmény 0,5-1,2 l/ha közötti dózisban, 2 nóduszos állapot (BBCH 32) és levélhüvely felnyílása (BBCH 47) stádiumok között alkalmazható. Az optimális időszak a kezelésre a 2 nóduszos állapot (BBCH 32) és a zászlóslevél nyelvecskéjének megjelenése (BBCH 45) között van.
A kezelés termésnövelő hatása jó N ellátottság, nem túl késői vetés, nagy növénysűrűség és több csapadék esetén nagyobb, - ilyenkor a magasabb dózisokat érdemes használni - de az őszi árpa kezelése a növény jó stressztűrő képessége miatt viszonylag kedvezőtlenebb körülmények esetén is nagy valószínűséggel termésnövekedést eredményez.
Nagyon aszályos évjáratban azonban az őszi árpa kezelése is elhagyható.
Rozsban a készítmény 1,3-1,5 l/ha közötti dózisban, zászlóslevél nyelvecskéjének megjelenése (BBCH 45) és levélhüvely felnyílása (BBCH 47) stádiumok között alkalmazható. A kezelés termésnövelő hatása jó N ellátottság, nagy növénysűrűség és több csapadék esetén nagyobb, de a rozs kezelésénél más esetben sem várható kedvezőtlen hatás.
Dózis
Rozs
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,3-1,5 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 1
Cél: növekedésgátlás, dőléscsökkentés, termésnövelés
Permetlé (l/ha): 300-500 l/ha
Kezelés ideje
(fenológiai állapot): zászlóslevél nyelvecskéjének megjelenése - levélhüvely felnyílása (BBCH 45-47)
Őszi árpa
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,5-1,2 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 1
Cél: növekedésgátlás, dőléscsökkentés, termésnövelés
Permetlé (l/ha): 300-500 l/ha
Kezelés ideje
(fenológiai állapot): 2 nóduszlevélhüvely felnyílása (BBCH 32-47)
Őszi búza
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,5-1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 1
Cél: növekedésgátlás, dőléscsökkentés, termésnövelés
Permetlé (l/ha): 300-500 l/ha
Kezelés ideje
(fenológiai állapot): 2 nóduszlevélhüvely felnyílása (BBCH 32-47)
Előírt védőfelszerelés
Egyéni védőfelszerelés előkészítőknek:
vegyi anyag (freccsenés, permet) átbocsátással szemben korlátozott védelmi képességű (6. típusú) védőruha, növényvédelmi (permetező) védőkalap, vegyi anyagok (por, aeroszol/permet) elleni zárt (3-as jelölésű) védőszemüveg, vegyi anyagoknak ellenálló (3. védelmi osztályú) védőkesztyű, védőlábbeli.
Felhasználóknak:
vegyszer átbocsátással szemben korlátozott védelmi képességű (6. típusú) védőruha, növényvédelmi (permetező) védőkalap, vegyi anyag (cseppek, freccsenés, aeroszol/permet) elleni zárt (3-as jelölésű) védőszemüveg, vegyi anyagoknak ellenálló (3. védelmi osztályú) védőkesztyű, védőlábbeli.
A permet belégzésének, szájba jutásának (a légutakba történő beszívásának) megelőzésére – előbbiek mellett – FFP2D szűrőosztályú részecskeszűrő félálarc.
Rezisztencia
A Cerone esetében rezisztencia kialakulása nem várható.
Figyelem
Ne feledje!
- A készítmény használata a javasoltnál későbbi időpontban vagy nagyobb dózisban terméscsökkenést eredményezhet!
- A Cerone más növényvédő szerekkel többnyire kijuttatható egymenetben, de alacsony, 1,8-as pH-ja miatt ehhez keverési próbát kell végezni.
- Réztartalmú szerek tankkeverése nem javasolt.
- Egyes triazol típusú fungicidek használata a retardáló hatást fölerősítheti.
- Más növekedésszabályozó anyag alkalmazása a tenyészidőszak során csak szakmailag előre megtervezett módon történhet.
Várakozási idők
3 nap
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő:
a helyes növényvédelmi technológia betartása esetén előírása nem szükséges.