Ideje gondolnunk ültetvényeink tavaszi védelmére!

A gyümölcságazatban épp úgy, mint a szántóföldön, kiemelt jelentőséggel bír a környezetünk változása. Az alkalmazkodás és annak felismerése, hogy “másképp kell csinálni” kiemelt fontosságú.

A tavalyi évben kialakult szárazság, ami az év második felére volt jellemző, sajnos folytatódik az idei szezonban is, és bár a meteorológiai előrejelzés a csapadék megérkezését jósolja, a valóság mégis mást mutat, mert a mennyiség nem elegendő. A talajaink kiszáradása súlyos mértékeket öltött az utóbbi hónapokban, mely megnehezíti a gyümölcsültetvények helyzetét is. Elvégre a kezdeti időszak szinte eldönti az egész szezont. 

A januári felmelegedést, mely helyenként elérte a 18°C-t is, követte egy markánsabb lehűlés, bizonyos megyékben -10-15°C is előfordult. A márciusi időjárás pedig a megszokottnál jóval melegebb, túllépi akár a +20°C-t is. Ezek az anomáliák mind a termesztés sikerességét, mind pedig az ültetvényeink általános egészségi állapotát befolyásolják, hiszen egy gyengébb kondícióban lévő növény érzékenyebb a kórokozókkal szemben és könnyebben megfertőződik. Ezért is fontos, hogy megfelelő és megbízható készítményekkel tervezzünk, melyek segítenek minket a védekezésben miközben a növények egészségi állapotát is támogatják.

A Bayer portfóliójából az ültetvényekben a tavalyi évben a legnagyobb felületen felhasznált készítmény a Luna Experience volt. Ez a gombaölő szerünk az egyik legszélesebb hatásspektrummal rendelkező fungicid ebben a szegmensben. Sikerének kulcsa az őt alkotó két hatóanyag: a tebukonazol és a fluopiram, melyek teljesen más hatásmechanizmussal rendelkeznek, s ez garantálja, hogy a rezisztencia kialakulásának esélye a lehető legkisebb legyen. A készítményben a hatásspektrumuk összeadódik, sőt egyes betegségek ellen a hatékonyság felerősödik.

289_650 

A Luna Experience csonthéjas kultúrákban a technológia meghatározó eleme a moníliás betegségekkel szemben, a virágzás időszakában, illetve zárópermetezésként is, de kiemelkedő eredményeket tudhat magáénak blumeriella, sztigmina vagy tafrinás betegségek ellen is. Az utóbbi években a moníliás betegségek domináltak a meggyültetvényekben, és ez jelentette a védekezés alapját. Az antraknózis is fel-fel bukkan, de a száraz időjárás miatt csak helyenként okoz gondot, jellemzően a túl sűrű korona, vagy a következetesen hiányos növényvédelmi technológia miatt. A blumeriella is komoly gondot tud okozni bizonyos években, és az idő előtti lombvesztés a vegetáció során súlyos következményeket okozhat a következő évi termésünkben.

A Luna Experience almatermésű kultúrákban kiválóan beilleszthető a technológiába lisztharmattal és varasodással szembeni védekezésnél. A gyakorlatban elterjedt az a vélemény, miszerint a termék igazi lisztharmat specialista, azaz már a primer tünet megjelenésekor képes blokkolni a fertőzést. Erős fertőzési nyomás esetén, varasodásra kontakt kombinációs partnerrel célszerű kijuttatni.

Magyarországon számos Luna-készítmény van forgalomban, melyekben a fluopiramon kívül más felszívódó hatóanyag is megtalálható. 2025-től már a Luna Sensation is segítségünkre van a gombás betegségek megelőzésében. A fluopiram és trifloxistrobin hatóanyag gyári-keverék engedélyokiratának bővülésével számos csonthéjas kultúra (meggy, cseresznye, kajszi, őszibarack) védelmére alkalmazható a készítmény. 

További információ >> Luna Experience és Luna Sensation