A kórokozóról
Hűvös, csapadékos óceáni éghajlatú területeken a búza legjelentősebb rozsdája. Búzán kívül árpát, rozsot és számos fűfélét károsít. Hazánkban csak ritkán okoz jelentős kárt.
Fejlődési ciklusa:
Uredospórái már az árvakeléseket, friss, őszi vetésű növényeket fertőzhetik. Köztesgazdáját nem ismerjük. Micéliumokkal (gombafonallal) telel, hűvös, csapadékos nyáron idéz elő járványt. Hőmérsékleti optimuma 10-15°C. A fertőzéshez víz jelenléte szükséges.
Kártétel tünetei
Május, június hónapban a leveleken több cm hosszú, 2-3 mm széles, gépöltésszerűen elhelyezkedő, sárga gombaképletek (uredotelepek) alakulnak ki, melyek hosszirányban növekednek. A levélfonákon, -hüvelyen, száron hosszú sorokban alakulnak ki a fekete gombaképletek (teleutotelepek). A kalászt is fertőzi. A pelyvák belső oldalán kialakuló uredospóráktól a szemek ún. paprikásak lesznek. A szemek aszottak, csírázóképességük csökken.
Védekezés
Rezisztens fajták termesztése elsődleges. Védekezés során figyelni kell a vetési idő helyes megválasztására, mert korai vetés kedvezőbb a gombának. Az árvakelések megsemmisítése, vetésváltás beiktatása is fontos. A kórokozó számára kedvező időjárás idején fungicides kezelésre van szükség pl. Falcon Pro 1,0 l/ha vagy Zantara 1,5 l/ha dózisával.