Általános ismertető

Bevezető:
Egyszikűek specialistája
Kiemelkedő hatékonyság
Széles hatásspektrum
Kiváló szelektivitás kombinációban is
Általános ismertető:
Gyomirtó permetezőszer kukorica (takarmány, siló) védelmére
Engedélyokirat száma: 11001/2002 (FVM)
Összetétel
Gyomirtó hatóanyag:
22,5 g/l foramszulfuron (min. 2 m/m%)
22,5 g/l izoxadifen-etil (min. 2 m/m%)
Formuláció:
olaj alapú szuszpenzió koncentrátum (OD)
Hatásmód
A foramszulfuron a HRAC 2 (HRAC B), acetolaktát-szintetáz működést gátló herbicidcsoporton belül a szulfonil-karbamid hatóanyagcsoportba tartozik, míg az izoxadifen-etil antidótum.
Kijuttatási technológia
Földi kijuttatás:
- Fenyércirok: a kezelés 20-30 cm-es gyomnövény magasságnál végezhető a legeredményesebben, egyszeri 2,5 l/ha adaggal. Elhúzódó kelés esetén szükséges lehet a kezelés megismétlése az új kelésű fenyércirok 15-20 cm-es magasságánál, a kialakult fertőzés erősségétől függően 2-2,5 l/ha adagban. Adengo-val, vagy Merlin flex-szel alapkezelt területen meg kell várni a kifehéredett fenyércirok visszazöldülését a kezelés előtt. Túlfejlett gyomok, illetve megkésett kezelés esetén 2,5 l/ha dózis javasolt.
- Vadköles: a kezelés 1-3 leveles fejlettségétől a gyomnövény gyökérváltásának végéig végezhető a legeredményesebben egyszeri 2-2,5 l/ha adaggal. Elhúzódó kelés esetén szükséges lehet a kezelés megismétlése az új kelés 2-3 leveles korában 1,5-2,0 l/ha-os adaggal. Túlfejlett gyomok, illetve megkésett kezelés esetén 2,5 l/ha dózis javasolt.
- Tarackbúza: a kezelés a 15-20 cm nagyságú gyomnövény ellen a leghatékonyabb egyszeri 2,25-2,5 l/ha adaggal.
- Kombinációk: erős kétszikű fertőzés, illetve fejlettebb gyomnövények esetén a gyomflórától függően Dicopur Top, vagy mezotrion, terbutilazin, dikamba, floraszulam, illetve 2,4-D hatóanyagú termékek. A kombinációs partnerek jelentősen befolyásolhatják a kijuttatás idejét!
- Kiváló esőállóság: A Monsoon két órán belül felszívódik a gyomnövényekbe.
Légi kijuttatás:
Nem engedélyezett.
Kereskedelmi adatok
Kiszerelés: 5 l
Forgalmazási kategória: I.
Eltarthatóság: 2 év
Hatásspektrum
Veszélyességi besorolás
Tűzveszélyességi besorolás:
nem jelölésköteles
Vízi szervezetekre való veszélyesség:
kifejezetten veszélyes
Méhveszélyesség:
nem jelölésköteles
H304 Lenyelve és a légutakba kerülve halálos lehet.
H315 Bőrirritáló hatású
H317 Allergiás bőrreakciót válthat ki.
H351 Feltehetően rákot okoz.
H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz
P261 Kerülje a por/füst/gáz/köd belélegzését.
P280 Védőkesztyű/védőruha/szemvédő/arcvédő használata kötelező
P301+P310+P331 LENYELÉS ESETÉN: Azonnal forduljon orvoshoz. TILOS hánytatni.
P302+P352 HA BŐRRE KERÜL: Lemosás bő vízzel.
P308+P313 Expozíció vagy annak gyanúja esetén: orvosi ellátást kell kérni.
P391 A kiömlött anyagot össze kell gyűjteni.
P405 Elzárva tárolandó.
P501 A tartalom/edény elhelyezése hulladékként: veszélyes hulladéklerakóba szállítás szükséges
EUH066 Ismétlődő expozíció a bőr kiszáradását vagy megrepedezését okozhatja.
EUH208 Izoxadifen-etilt tartalmaz. Allergiás reakciót válthat ki.
EUH401 Az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének elkerülése érdekében be kell tartani a használati utasítás előírásait.
SP1 A növényvédő szerrel vagy annak csomagolóeszközével ne szennyezze a vizeket! ! (A berendezést vagy annak részeit ne tisztítsa felszíni vizek közelében! Kerülje a gazdaságban vagy az utakon levő vízvezetőkön keresztül
való szennyeződést!)
SPe3 A vízi szervezetek védelme érdekében a felszíni vizektől 10 m távolságban tartson meg egy kezeletlen biztonsági övezetet!
A nem cél-növények védelme érdekében a nem mezőgazdasági földterülettől 5 m távolságban tartson meg egy kezeletlen biztonsági övezetet! 75%-os elsodródás csökkentő szórófej alkalmazásával a védősáv a felszíni vizektől és a nem mezőgazdasági földterülettől 5 m-re csökkenthető.
Spo 2 Használat után minden védőruházatot ki kell mosni!
Egyéb környezetvédelmi előírások:
Az ivóvízbázisok belső védőterületén felhasználni tilos, külső védőterületen és a hidrogeológiai védőövezeten belül külön engedélyezéstől függően használható.
Géptisztítás
- A permetező berendezést ürítsük ki.
- A permetezőfejeket és a szűrőket tisztítsuk ki.
- A tartályt 10%-ig töltsük fel tiszta vízzel és indítsuk be a keverő berendezést, hogy a belső falak és a tömlők is megtisztuljanak.
- Érzékeny kultúrák kezelése előtt ajánlott a permetezőgép 0,1%-os HYPO oldattal történő átmosása majd semlegesítése.
- A 3. lépést ismételjük meg.
- Ha a Monsoont más növényvédő szerekkel együtt tankkombinációban alkalmazzuk, akkor a tartályt a termékek címkéin leírt eljárások közül a szigorúbb módszerrel kell megtisztítani.
Javasolt technológiák
Kukoricában (szemes, siló) a készítményt posztemergensen kell kijuttatni a kultúrnövény 3-7 leveles állapotában. A magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 valódi leveles állapotukban, a magról kelő egyszikű gyomfajok 1-3 leveles korukban, gyökérváltásukkor a legérzékenyebbek a készítményre.
A fenyércirok (Sorghum halepense) rizómás egyedei ellen a gyomnövény 20-25 cm-es fejlettségénél, a tarackbúza (Elymus repens) ellen annak 10-15 cm-es nagyságánál, míg a köles fajok (Panicum spp.) esetén azok 1-3 leveles korukban a gyökérváltásuk végéig javasolt a kezelést elvégezni az engedélyokiratban meghatározott magasabb, 2,5 l/ha-os dózissal.
Mezei acat (Cirsium arvense) ellen a gyomnövény tőlevélrózsás állapotában van a kezelés optimális időpontja 2,5 l/ha-os dózis kijuttatásával.
Normál vetésváltás esetén a betakarítást követően nincs veszélye az utóvetemény károsodásának.
A kultúrnövény kipusztulása esetén a kezelést követően legalább 15 nap elteltével, szántás után kukorica vethető, legalább 7 nap elteltével, szántást követően szója vethető. A tavaszi gabonafélék minimum 30 nappal a kezelést követően, szántás után vethetők. A készítmény kijuttatását követően legalább 3 hónap elteltével, szántás után, korlátozás nélkül bármilyen kultúra vethető.
Légi kijuttatás: nem engedélyezett
Gyártói ajánlás:
Fenyércirok: Elhúzódó kelés esetén szükséges lehet a kezelés megismétlése az új kelésű fenyércirok 15-20 cm-es magasságánál, a kialakult fertőzés erősségétől függően 2-2,5 l/ha adagban. Izoxaflutol tartalmú készítménnyel alapkezelt területen meg kell várni a kifehéredett fenyércirok visszazöldülését a kezelés előtt. Túlfejlett gyomok illetve megkésett kezelés esetén 2,5 l/ha dózis javasolt.
Vadköles: Elhúzódó kelés esetén szükséges lehet a kezelés megismétlése az új kelés 2-3 leveles korában 1,8-2,0 l/ha-os adaggal. Túlfejlett gyomok illetve megkésett kezelés esetén 2,5 l/ha dózis javasolt.
Kombinációk: Erős kétszikű fertőzés, illetve fejlettebb gyomnövények esetén a gyomflórától függően: mezotrion, terbutilazin, dikamba, floraszulam, illetve 2,4-D hatóanyagú termékek. A kombinációs partnerek jelentősen befolyásolhatják a kijuttatás idejét!
Kiváló esőállóság: A Monsoon két órán belül felszívódik a gyomnövényekbe.
Figyelem! A szert nem szabad alkalmazni nyári hőség (>30 °C), fagy vagy belvíz esetén.
Esőtől, harmattól stb. nedves növényállomány kezelése tilos!
Keverhetőség:
Tankkombináció esetén a permetlé elkészítése előtt keverhetőségi próba elvégzése javasolt!
Utóvetemény
Normál vetésváltás esetén a betakarítást követően nincs veszélye az utóvetemény károsodásának.
A kultúrnövény kipusztulása esetén a kezelést követően legalább 15 nap elteltével, szántás után kukorica vethető, legalább 7 nap elteltével, szántást követően szója vethető. A tavaszi gabonafélék minimum 30 nappal a kezelést követően, szántás után vethetők. A készítmény kijuttatását követően legalább 3 hónap elteltével, szántás után, korlátozás nélkül bármilyen kultúra vethető.
Amennyiben a Monsoon kombinációban kerül felhasználásra, úgy az alkalmazott partner a vethető növények körét befolyásolhatja.
Dózis
Siló kukorica
Károsító: magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények, valamint mezei acat (Cirsium arvense), köles fajok (Panicum spp.), tarackbúza (Elymus repens), fenyércirok (Sorghum halepense)
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,8-2,5 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 1
Permetlé (l/ha): 200-300 l/ha
Kezelés ideje
(fenológiai állapot): 3 leveles állapottól 7 leveles állapotig (BBCH 13-17)
Szemes kukorica
Károsító: magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények, valamint mezei acat (Cirsium arvense), köles fajok (Panicum spp.), tarackbúza (Elymus repens), fenyércirok (Sorghum halepense)
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,8-2,5 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 1
Permetlé (l/ha): 200-300 l/ha
Kezelés ideje
(fenológiai állapot): 7 leveles állapot (BBCH 17)
Előírt védőfelszerelés
Egyéni védőfelszerelés előkészítőknek: védőruha, védőkesztyű, védőlábbeli, arcvédő kijuttatóknak: védőruha, védőkesztyű, védőlábbeli, arcvédő (zárt, túlnyomásos gépkabinban nem szükséges).
Elsősegélynyújtás:
Mérgezéskor, allergiás megbetegedés esetén, vagy annak gyanújakor a munkát azonnal félbe kell szakítani, majd helyszíni elsősegélynyújtás után orvosi, intézeti ellátást kell biztosítani.
Bőrrel való érintkezés esetén a bőrt bő vízzel meg kell tisztítani. Szembe jutás esetén a szemet azonnal, bő vízzel, legalább 15-20 percig öblögetni. Lenyelés esetén, ha a sérült tudatánál van, a száját vízzel ki kell öblíteni, egy két pohár vízzel itatni, orvosi ellátást biztosítani. TILOS hánytatni!
Terápia: tüneti megfigyelő kezelés
Ellenanyag: specifikus antidótuma nincs.
Rezisztencia
Ugyanazon területen, több éven keresztül azonos hatásmódú gyomirtó szerek felhasználása rezisztens gyomnövények kiszelektálódásához vezethet. Az ilyen gyomnövények ellen az adott gyomirtó szer családba tartozó hatóanyagok előírt maximális adagja sem lesz hatékony.
A rezisztencia kialakulása ellen mindent meg kell tenni: vetésváltás, talajművelés, szer-rotáció és/vagy eltérő hatásmódú hatóanyagok gyári-, vagy tankkombinációban történő alkalmazásával.
Rezisztencia fenyércirok
Olyan kukoricában ahol szulfonilurea típusú készítményekkel szemben általánosan rezisztens fenyércirok fertőzés okoz problémát, a Monsoon és az ezeket tartalmazó technológiai csomagok alkalmazása nem javasolt ezek ellen a gyomnövények ellen.
Ilyen területeken más hatásmódú készítmények használata javasolt a rezisztens gyomnövények elleni védekezésre. A rezisztens egyedek maggal történő terjedése és felszaporodása ellen, Adengo, Capreno, Laudis, vagy Merlin flexx alkalmazása javasolt.
Figyelem
Ne feledje:
- A szert nem szabad alkalmazni nyári hőség (>30 °C), fagy, vagy belvíz esetén. Esőtől, harmattól stb. nedves növényállomány kezelése tilos!
- Utóvetemény: a Monsoon nem jelent korlátozást a normál vetésforgó esetében, mivel gyorsan inaktív anyagokra bomlik a talajban.
- Helyettesítő kultúra: ha a Monsoon-nal kezelt kukoricát ki kell szántani (pl. fagy, állati kártevők stb.), akkor kukorica, szója már rövid idővel a kezelés után vethető. A kukorica a kezelt talajba 15 nappal az alkalmazás után, illetve szántás után bármikor vethető. A szója a kezelés után 7-14 nappal, szántást követően vethető. A tavaszi gabonafélék 30 nappal a permetezést követően, szántás után vethetők. A kezelés után 3 hónappal, szántást követően, korlátozás nélkül minden növény vethető. Amennyiben a Monsoon kombinációban kerül felhasználásra, úgy az alkalmazott partner a vethető növények körét befolyásolhatja.
Várakozási idők
0 nap (száradásig)
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő:
kukorica (szemes, siló) előírt növényvédelmi technológia szerinti felhasználás esetén nem szükséges